Cserti József - Hogy látja a fizikus a szivárványt?

Bejegyzés: Angyal, 2017-02-21 23:53:47

Sok szeretettel várunk minden érdeklődőt, e félévi előadássorozatunk első előadásán, melyet Cserti József az ELTE Komplex Rendszerek Fizikája Tanszék egyetemi tanára fog megtartani a szivárványok fizikájáról.

Időpont: március 1. (szerda) 16:15

Mindenkit lenyűgöz a szivárvány csodálatos látványa.
De vajon hogyan keletkezik ez a rendkívül szép optikai jelenség?
Az évszázadok alatt milyen elképzelések, elméletek születtek a jelenség magyarázatára?

Az előadásban ismertetjük az első, a geometriai optikára épülő helyes magyarázatot, a Descartes-féle elméletet.
Az elmélet megértése érdekében python nyelven írt program segítségével interaktív módon mutatom be a vízcseppre érkező fénysugarak menetét. Ismertetjük az első, a geometriai optikán túlmutató, a fény hullámtermészetén alapuló elméleteket, a ritkán látható járulékos íveket (angolul supernumerary arcs) értelmező Young-, illetve az Airy-elméletet.
Bemutatjuk a ​​vízcseppeken történő fényszórás jelenségének a ​múlt században kidolgozott legpontosabb és legátfogóbb ​leírását, a Maxwell-egyenleteken alapuló Mie-elméletet is.
Megmutatjuk, hogy a másik két, ritka és látványos légköroptikai jelenség, a korona és a glória is a vízcseppeken ​történő fényszórással kapcsolatos.
Végül rávilágítunk a kvantummechanikai és szivárvány kapcsolatára.

Tanulságos Feynman gondolata a szivárványról (idézet L. Mlodinow: Feynman szivárványa c. könyvéből, Park Könyvkiadó (Budapest) , 2004):
"- Oké, feladom. Ön szerint mi adott ihletet Descartes elemzéséhez?
- Szerintem az, hogy szépnek tartotta a szivárványt..."

Javasolt irodalom:

Az előadó szivárvánnyal kapcsolatos népszerűsítő cikkei:
- Cserti József: A szivárvány fizikája I-III. - Az esőcseppek fényszórási jelenségei
(megjelent a Fizikai Szemle 2005. év szeptemberi, októberi és decemberi számában)
- Cserti József: Fizikus szemmel a szivárványról
(megjelent a Fizikai Szemle 2006. év szeptemberi számában a Mindentudás az Iskolában rovatában)
- Cserti József, Haiman Ottó, Huhn Andrásné: A szivárvány fizikai alapjai I-II.
(megjelent a Természet Világa 2007. év májusi és júniusi számában, 202. és 258. oldal)